Az esszenciális illóolajok a természetben is fellelhető illékony agyagok, melyek a bokrokban, virágokban, fákban, gyökerekben, cserjékben és magvakban képződnek.
Kinyerésük módja:
Tiszta, terápiás minőségű illóolajat vízgőzdesztillációval vagy hideg sajtolással nyernek ki a növényekből. Az illóolajok többféleképpen desztillálódnak, az előállításuk módja drámaian befolyásolja a kémiai szerkezetüket és a gyógyító hatásukat. Azok az olajok, melyek ugyanannak a növénynek a második, harmadik, negyedik desztillációjából származnak, nem olyan hatásosak, mint az első desztilláció, mert a folyamat közben egyéb kémiai anyagok keletkeznek. A magas hőmérséklet vagy nyomás az olajok finom aromás összetevőit és egyéb terápiás hatásért felelős összetevőt semmisítheti meg. A legnagyobb problémát az olajok hamisítása jelenti vagy ha szintetikus anyagokat adnak hozzájuk.
Az egyetlen mód, amellyel meg lehet különböztetni a terápiás illóolajat a hamisítványtól, a laboratóriumi vizsgálat, ilyen például a gázkromatográfia.
Az esszenciális olajok ereje az alkotóiban és azok együttműködésben rejlik. Minden esszenciális olaj 200-250 bioösszetevőből épül fel, így hatásuk igen sokféle. Azzal az egyedi tulajdonsággal is rendelkeznek, hogy képesek áthatolni a sejtfalakon, hiszen zsíroldékony felépítésük nagyon hasonlít sejtjeink felépítéséhez, molekuláik elég kicsit ahhoz, hogy a sejtmembránon át tudjanak jutni, így a vérben és szövetekben is képesek mozogni. Így, ha bőrön alkalmazzuk az olajokat, akkor perceken belül áthaladnak az egész testen.
Hogyan alkalmazzuk az olajokat?
Bőrön alkalmazva nagy mennyiségű növényi olajba kis mennyiségű illóolaj esszenciával végezhetünk masszázst. (Angol modell)
Másik módja, amikor tiszta, hígítatlan, terápiás minőségű esszenciális illóolaj alkalmazunk a problémás területen, azaz nem hígítjuk növényi olajjal. Fontos tudni mely olajat alkalmazhatunk közvetlenül bőrön. (Francia modell)
A német modell az olajok inhalálására fókuszál, melyben nagy segítséget jelent a diffúzor, ami beporlasztja a levegőbe a molekulákat. Kutatások szerint az illatok extra erős hatást gyakorolnak az agyunkra – különösen a hipotalamuszra (testünk hormonális központjára ) a limbikus rendszerre és az amigdalára (az érzelmeink feldolgozásában és raktározásában van szerepe).
Milyen gyorsan hatnak az illóolajok?
A illatanyagot beszívjuk, melyek az orrüregből a szaglógumóhoz érnek. A szaglógumó közvetlenül a limbikus rendszer mellett található, melynek alapvető szerepe van az érzelmek, a viselkedés, és az ösztön kontrolljában; valamint szintén fontos a memóriához.
Az illatanyagok
20 másodpercen belül elérik az agyat,
2 percen belül a vérkeringést,
20 percen belül a test minden sejtjéhez eljutnak.
Az illóolajokat az teszi különlegessé a természetes terápiás eszközök között, hogy egyszerre képesek hatni a testre és a lélekre is.
Botanikailag és Biokémiailag bevizsgált, terápiás minőségű bio illóolajainkat itt találod.